ABD’de sisteme güven azalıyor, cepheleşme artıyor

ABD’nin New Jersey eyaletinde bulunan Monmouth Üniversitesinde yapılan ankette, 18-23 Mayıs tarihlerinde 981 yetişkine, temel haklara ait tasaları soruldu.

Buna nazaran, ABD’lilerin yaklaşık yüzde 55’i temel haklarının tehlike altında olduğunu düşünerek kaygılanırken Cumhuriyetçiler, Demokratlardan ya da Bağımsızlardan daha fazla özgürlüklerinin tehdit altında olduğunu düşünüyor.

ABD’lilerin yaklaşık yüzde 16’sı ülkenin birliğine inanmış ve değerli bedeller konusunda hemfikirken yüzde 81 üzere büyük bir kısmı ise ABD’nin büyük ölçüde bölünmüş olduğunu savunuyor.

Her 10 bireyden sırf 4’ü hükümet sisteminin sağlam olduğunu düşünürken her üç Cumhuriyetçiden ikisi de 2020 başkanlık seçimlerinin sonucunu “sahtekarlığın” belirlediğine inanıyor.

Cumhuriyetçilerin yüzde 38’si ABD Anayasası’ndaki söz özgürlüğü haklarının tehdit altında olduğunu kaydederken öteki bir yüzde 38’lik dilim ise silahlanma hakları konusunda tıpkı şeyi hissediyor.

Demokratlar da konuşma özgürlüğü, oy kullanma hakkı ve seçim süreci, silahlı şiddetten arınma ve LGBTQ+ haklarına ek olarak bayan haklarıyla birlikte kürtaja getirilen kısıtlamalardan da tasa duyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir