Birleşmiş Milletler’den eğitim alanında ‘derin kriz’ uyarısı, dönüşüm çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu Görüşmeleri kapsamında “Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesi”nin açılışında konuşan Guterres, fakir ülkelerde 10 yaş kümesindeki çocukların yaklaşık yüzde 70’inin en kolay bir metni bile okuyamadığını, gelişmiş ülkelerde ise eğitimin eşitsizliği azaltmak yerine kuşaklar ortasındaki eşitsizliği daha fazla artırdığını söyledi.

“ENGELLERLE KARŞI KARŞIYA KALDILAR”

Zenginlerin en yeterli kaynaklarla en güzel okullara gittiğini ve sonrasında en uygun işlere girdiğini tabir eden Guterres, fakirlerin, bilhassa de kız çocuklarının hayatlarını değiştirecek nitelikleri edinirken pürüzlerle karşı karşıya kaldığını belirtti.

COVID-19’UN YIKICI TESİRİ OLDU

Yerinden edilenlerin ve engelli bireylerin ise en büyük pürüzlerle karşı karşıya kaldığına işaret eden Guterres, Covid-19 salgının dünya genelinde eğitim üzerinde yıkıcı tesirinin olduğunu ve sürdürülebilir kalkınma maksatlarından herkes için eğitime ağır darbe indirdiğini söyledi.

ÖĞRETMENLERİN DURUMUNA DİKKAT ÇEKİLDİ

Eğitim alanındaki aksaklıklara değinen Guterres, birçok vakit müfredatların ve eğitim sistemlerinin ömür uzunluğu öğrenmeyi desteklemediğine, öğretmenlere gereğince eğitim ve bedel verilmediğine, düşük fiyat ödendiğine, dijital uçurumun fakir öğrencileri cezalandırır hale geldiğine dikkati çekti.

“DERİN BİR KRİZ YAŞANIYOR”

Guterres, dünyanın fakir olsun, güçlü olsun bütün ülkelerinde eğitim alanında derin bir kriz yaşandığını belirterek, eğitimde dönüşüm davetinde bulundu.

Genel Sekreter, nitelikli eğitimin ömür uzunluğu öğrenmeyi sağlaması gerektiğini tabir ederek, “Yaygın dezenformasyon, iklim değişikliği inkarı ve insan haklarına akınların yaşandığı bir periyotta gerçeği komplodan ayıran, bilime saygıyı aşılayan ve tüm çeşitliliğiyle insanlığı kutlayan eğitim sistemlerine gereksinimimiz var.” dedi.

AFGANİSTAN’A ÇAĞRI

Afganistan’daki Taliban idaresine de kız çocuklarına ortaöğretim yasağını derhal kaldırması daveti yapan Guterres, barış, güvenlik ve sürdürülebilir kalkınmanın en kıymetli adımlarından birinin kız çocuklarının eğitimi olduğunu söyledi.

Guterres, ”Eğitimin finansmanı hükümetler için bir öncelik olmalı zira bu, bir ülkenin halkına ve geleceğine yapabileceği en kıymetli yatırım. Milletlerarası topluma kritik bir rol düşüyor. Kalkınma ortaklarını kesintilerden vazgeçmeye ve resmi kalkınma yardımının en az yüzde 15’ini eğitime ayırmaya çağırıyorum.” sözlerini kullandı.

10 MİLYAR DOLAR HARCANMASI PLANLANIYOR

Antonio Guterres, düşük ve orta gelirli ülkelerdeki 700 milyon çocuğun kaliteli eğitime erişimini sağlamak için 10 milyar dolar seferber etmeyi amaçladıklarını belirterek, memleketler arası toplumdan bu programın desteklenmesini istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir