Bitcoin yeniden kritik seviyeyi aştı

Geçtiğimiz haftasonu başlayan ‘bankacılık krizi paniği’ sırasında sağlam kalan Bitcoin, bugün risk iştahının artmasıyla tekrar 26 bin dolar düzeyinin üzerini gördü.

Sistemik ehemmiyet taşıyan global ölçekli bankalar ortasında yer alan İsviçreli Credit Suisse’in yatırımcıların tasalarını gidermek için dün merkez bankasından 54 milyar dolar acil yardım alması piyasadaki risk iştahını yükseltti.

PİYASA BU GELİŞMELERİ İZLEDİ

ABD borsaları dün, bankacılık krizlerinin tesirleriyle negatif açılışlarının akabinde payları büyük oranda düşen First Republic Bank’a 11 büyük bankanın 30 milyar dolarlık takviye sağlamasıyla olumlu kapanışlar yaptı. Hazine Bakanı Yellen’ın bankacılık sisteminin sağlam kalmaya devam ettiğini belirtmesi de piyasadaki risk iştahını artırdı. Borsalarla birlikte kriptolar da primlendi.

Silicon Vadisi Bankası ve Signature Bank’ın hafta sonu batmasının akabinde bu hafta Bitcoin ve Ethereum yükselmişti. Bitcoin, geçen Haziran ayından bu yana en yüksek düzeyi olan 26 bin doların üzerine çıktı. Ethereum da 12 Eylül’den beri görülmeyen bir düzey olan 1780 doları gördü.

KRİPTO PİYASASINDA SON DURUM

Böylece Bitcoin’de yüzde 5, Ethereum’da yüzde 4’lük bir yükseliş yaşandı. Bitcoin 26 bin 400 dolar, Ethereum ise 1730 dolar düzeyinden alıcı buldu.

Solana yüzde 4,3 primle 20,3 dolardan, Cardano yüzde 3,1 yükselişle 0,33 dolardan, Dogecoin ise yüzde 6,6 yükselişle 0,0749 dolardan süreç gördü.

Kripto piyasasının toplam pahası yüzde 2,6’lık bir artış göstererek ruhsal direnç olan 1 trilyon doların üzerinde 1,08 trilyon dolar düzeylerinde seyretti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir