‘Büyük Ermenistan’ hayali led ekranda: Erivan provokatif haritayı yeniledi

Başkent Erivan’daki Cumhuriyet Meydanı metro istasyonunun duvarında yıllardır bir poster formunda asılı bulunan ve gelen reaksiyonlara karşın kaldırılmayan kelamda ‘Büyük Ermenistan’ haritası, yapılan değişiklikle birlikte led ekran üzerine taşındı.

Van Gölü de haritada

15 farklı Ermeni bölgesine ayrılmış haritada Türkiye, Azerbaycan, İran ve Gürcistan’ın birtakım toprakları, kelamda ‘Büyük Ermenistan’a dahil edilmiş durumda. Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nin değerli bir kısmı, bilhassa de Van Gölü ve etrafı ‘Büyük Ermenistan’ın tarihi bir kesimi olarak gösteriliyor.

Eski hali.

Büyükelçi reaksiyon gösterdi

Konuyu daha evvel de lisana getiren Azerbaycan’ın Berlin Büyükelçisi Nasimi Aghayev, yapılan değişikliği fotoğraflarıyla birlikte Twitter hesabından paylaştı. “Erivan metrosundaki ‘Büyük Ermenistan’ haritası güncellendi” diyen Azeri Büyükelçi, “Gerçekten çok üzücü. Ermenistan idaresi kendi sonları içinde yaşamayı ne kadar erken öğrenirse, tüm bölge için o kadar güzel olur” sözlerini kullandı. Aghayev, daha evvel de tıpkı haritayı, bölgede daha fazla kan dökülmesine sebep olan radikal Ermeni yayılmacılarının bir fantezisi olarak nitelemiş; sadece Ermenistan’ın kendi hudutlarını kabul etmesiyle Kafkasya’ya barış gelebileceğini belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir