Candaş Tolga Işık’a Konuşan Ali Babacan “İlk İşimiz Merkez Bankası Başkanı’nı Görevden Almak” Dedi

Katıldığı tv programında DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, değerli açıklamalarda bulundu. Kendisinin misyonda olduğunu periyotta piyasaya sürülen 200 TL’lik banknotu cebinden çıkararak kıymetindeki değişimi söyleyen Babacan, dikkat çekerken, iktisatta de birinci işlerinin Merkez Bankası Lideri’ni misyondan almak olduğunu iletti.

TV100’de Candaş Tolga Işık’ın Az Evvel Konuştum programına konuk olan eski iktisattan sorumlu bakan Ali Babacan, şu devir muhalefetin iktisat ve piyasa tarafında en güçlü kozlarından biri olarak görülüyor.

Ali Babacan, açıklamalarında Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem vurgusu yaparken, ‘Türkiye’yi kucaklayan, vatandaşın hakkına, hukukuna hürmet duyan çok ileri bir demokrasi hayalimiz var’ dedi. Babacan, planladıkları 2.300 maddeyi gerçekleştirmeleri halinde ‘Türkiye’nin uçacağını’ belirtti.

Kamu idaresinde atamalar için ayrıntılı bilgiler veren DEVA Partisi Lideri Babacan, ‘Sil baştan’ olmayacağını devlet hafızasının devam etmesinin ehemmiyetini vurguladı.

Babacan, sabit gelirlinin yoksullaşmasını ve “orta direk” kavramının yok olmasını anlatırken, 200 TL’nin tedavüle girdiği 2009 yılında 134 dolar olarak piyasaya çıktığını fakat günümüzde 9 dolar ettiğini anlattı.

‘Bunun sorumlusu kim?’ diye sorarken, TL’deki bedel kaybını önlemesi gerekenin Merkez Bankası olduğunu, bunu da bağımsız bir kurumun yapabileceğini söyledi. 

Merkez Bankası’nın AFAD’a yaptığı sarsıntı bağışı, ‘Kamu kuruluşlarının bağışı ne demek ya? Devlet sağ cebindekini çıkarıp, sol cebine koyuyor’ sözleriyle yorumlarken, ‘Merkez Bankası diye bir kurum kalmadı’ dedi.

İktidara geldiklerinde yapacakları adımlar için Babacan, 2002’de devlet hafızasını korumak amacıyla “Direndim, MB Başkanı ve yardımcılarını görevde tuttum” derken, şu anda bir kasa olarak kullanıldığını sav ettiği Banka’nın birinci olarak Lideri’ni ve TÜİK Liderini değiştireceklerini söyledi.

Ali Babacan, geçmiş yıllarda kendisinin yönettiği bir iktisatta, gençlerin KYK burslarını biriktirerek Avrupa’da tren çeşidi yaptıklarını hatırlatırken, bu hafızaların taze olmasının ümitsizliğe kapılmaya mahzur olduğunu söyledi. Sözlerine devam ederken, ‘Nasıl vaktinde Türkiye, 10 yılda ulusal gelirini üçe katladıysa bunu tekrar yapabilir’ sözlerini kullanan Babacan, ‘O günden bu güne ulusal gelir yarı yarıya düştü. Demek ki bu ülke uygun yönetildiğinde ayağa kalkıyor’ dedi. 

Gençlerin ümitsizliğini dehşetli olarak niteleyen Babacan, kendilerine diğer ülke arayan gençler için hazırlandıklarını, işsiz gençler için de programlar yaptıklarını belirtti.

Ali Babacan’ın Merkez Bankası ile ilgili söyledikleri toplumsal medyada da karşılık buldu.

TÜİK’i de listeye ekleyeneler olduğu üzere,

Farklı fikirler sunanlar da görüldü.

?

?

Babacan’ın 200 TL’nin bedelinden bahsederken, cebinden çıkartarak banknotu gösterdiği anlar şu şekilde?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir