CHP’nin ‘asgari ücretlinin maaşına haciz gelmesin’ önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

CHP Mersin Milletvekili Ali Uzman Başarır, komitede olan İcra ve İflas Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin TBMM Genel Kurulu’nda direkt görüşülmesini önerdi. Minimum fiyatla çalışanların maaşlarına haciz gelmesini engelleyecek olan kanun teklifinin direkt görüşülmesi önerisi, AKP ve MHP’li milletvekillerin oylarıyla reddedildi. Başarır, “Bu yasa devam ederse, taban ücretlinin maaşına haciz gelirse olmayan dört ekmekten birine haciz koyuyorsunuz, dört yumurtadan birine haciz koyuyorsunuz, dört kilo patatesten bir kilosuna haciz koyuyorsunuz. Bakın, UYAP’a günde 25 bin tane icra belgesi açılıyor sayenizde” dedi.

Ali Uzman Başarır, TBMM Başkanlığı’na daha evvel İcra ve İflas Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi vermişti. Başarır, taban ücretlilerin maaşlarına haciz getirilmemesini öngören kanun teklifinin, komitede görüşülmeden bugün direkt Genel Kurul’da görüşülmesini önerdi.

“Ülkemizde çalışanların yüzde 50’si taban fiyat almakta”

Önerisi üzerine kelam alan Başarır, “Diyoruz ki ülkemizde çalışan taban ücretlilerin maaşına haciz gelmesin. İcra ve İflas Kanunu’nun 82’nci unsuru haczedilmeyecek mal ve hakları, 83’üncü hususu kısmen haczedilmeyecek mal ve varlıkları düzenler ve burada, çalışan bir ücretlinin en fazla 1/4 oranında maaşının haczedilebileceği düzenlenmiş. Ülkemizde çalışanların yüzde 50’si taban fiyat almakta. Maalesef ki milyonlarca taban fiyatlı, icra kapılarında. Bu hayat pahalılığında, bu yoksullukta bir de icra tehdidiyle hayata devam etmeleri imkansız” dedi.

“Bir minimum fiyatlı bugün 5 bin 500 lira maaş alıyor, sarayın bir günlük sarfiyatı 18 milyon”

Merkez Bankası’nın datalarına atıf yapan Başarır, Türkiye’de çalışanların yüzde 50’sinin taban fiyatla çalıştığını söz ederek, “Avrupa’da bu oran yüzde 4. Yani taban ücretliyi, öteki ülkelere nazaran açlığa mahkum etmiş durumdasınız. Bakın, bu ucube sistemden evvel, 2018’de bir taban fiyatlı 355 dolar maaş alırken bugün 295 dolar alıyor. Yani maaşlarında 60 dolarlık bir erime var. Sarayın bütçesi kat kat artarken bugün çalışanın bütçesi azalmakta, yazık. Bir minimum fiyatlı, bugün 5 bin 500 lira maaş alıyor, sarayın bir günlük masrafı 18 milyon. Bugün, bu ülkede 4 kişilik bir ailenin açlık hududu 7 bin 425 TL, yoksulluk hududu 24 bin 185 TL ve minimum fiyat 5 bin 500 lira oluyor. Aslında bu iktidarın bundan, bu Bakan’ın, bu ülkeyi yönetenlerin bundan utanması gerekiyor” kelamlarıyla iktidarı eleştirdi.

“Dört yumurtadan birine haciz koyuyorsunuz, dört kilo patatesten bir kilosuna haciz koyuyorsunuz”

Yasanın değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Başarır, “Şimdi, bu yasa devam ederse, minimum ücretlinin maaşına haciz gelirse olmayan dört ekmekten birine haciz koyuyorsunuz, dört yumurtadan birine haciz koyuyorsunuz, dört kilo patatesten bir kilosuna haciz koyuyorsunuz. Bakın, UYAP’a günde 25 bin tane icra belgesi açılıyor sayenizde. Bugün, 2022’de yalnızca 8 milyon 273 bin icra belgesi açılmış. Türkiye’de toplam 32 milyon 451 bin kişi icra kapılarında. Bu, sizin utancınız. Sizin yarattığınız durum, sizin yarattığınız sefalet ve milyonlarca minimum fiyatlı bu durumdayken 1/4 oranında maaşı kesilmektedir” dedi. (ANKA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir