Christie’s müzayede evinin satışları geçen seneye kıyasla yüzde 17 arttı: 2022’de 8.6 milyar dolar değerinde eserler yeni sahibini buldu

T24 Dış Haberler

Britanya merkezli müzayede konutu Christie’s International, 2022 yılında 8.4 milyar dolar kıymetinde satış yaptığını duyurdu. Bunun 2021’e kıyasla yüzde 17’lik bir artış olduğu vurgulandı.

Christie’s’in bu sene yaptığı satışların yükselmesinde, Microsoft kurucusu Paul Allen’ın koleksiyonundan 1.6 milyar dolar pahasında eserler satılması da rol oynadı. Christie’s müzayede meskeninde satılan koleksiyonda Georges Seurat’ın Modeller yapıtı ve Paul Cezanne’nin La Montagne Sainte-Victoire isimli görünüm çalışmasının yanı sıra Boticelli, Renoir, David Hockney, Roy Lichtenstein, Francis Bacon, Lucian Freud’un da yapıtları yer alıyordu.

Mayıs ayında Christie’s’in açık artırmayla sattığı Andy Warhol’un Marilyn Monroe portresi de 195 milyon dolara alıcı bulmuştu. 

Sotheby’s müzayede konutu de geçen günlerde 2022 yılında 6.5 milyar dolar gelir elde edildiğini açıkladı. Şirketin bu yılki satışları, 2021’e nazaran yüzde 11’lik bir gerileme gösterse de 278 yıllık şirketin tarihinde en büyük ikinci gelir olarak kayda geçti. Şirket, yeni gelen alıcı sayısında da artış olduğunu belirtti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir