Erdoğan Depremzedelerin ‘Serzenişlerine’ Hak Verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Yıkıntılar altında kalan vatandaşlarımız ve yakınları serzenişlerinde sonuna kadar haklıdır‘ tabirlerini kullandı.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan iki büyük zelzele, toplam 11 vilayette yıkımlara neden olmuş ve 50 bine yakın insan hayatını kaybetmişti.

Deprem sonrası birinci günler bölgeye süratli ulaşım sağlanamaması nedeniyle depremzedeler ve muhalefet partileri hükümeti sert halde eleştirmişti.

Erdoğan, sarsıntı sonrası kurtarma faaliyetlerinde yaşanan gecikme için “Yıkım öylesine büyüktü ki her binaya bir arama kurtarma işçisi göndersek bile hepsine yetişebilmemiz mümkün değildi” dedi.

Erdoğan şöyle devam etti: “Öyle yerler vardı ki yüzlerce arama kurtarma işçisinin birlikte çalışması gerekiyordu. Buna karşın yıkıntılar altında kalan vatandaşlarımız ve yakınları serzenişlerinde sonuna kadar haklıdır. Hepsinin acılarını yürekten paylaşıyoruz.

“Şu ana kadarki tespitlere nazaran önümüzceki bir yılda 319 bin konut toplamda 650 bin konut yaparak hak sahiplerine teslim etmeyi planlıyoruz”

Erdoğan konuşmasında ayrıyeten 14 Mayıs’ta oy verecek depremzedelere adres güncelleme daveti yaptı.

Erdoğan’ın konuşmasında ilgili kısım şöyle: 

‘Deprem bölgesinde yaşarken öbür vilayetlere taşınan ve nüfus kayıtlarını aldıran vatandaşlarımızla ilgili kararname yayımladık. Sarsıntıyla ilgili kendilerine sağlanacak haklarda rastgele bir kayba uğramayacağını garanti altına aldık. Adres güncelleme süreçleri 17 Mart Cuma gününe kadar tamamlanmalıdır. Zelzele bölgesinde çadır yahut konteynerda yaşayanlar da adres kayıtlarını bulundukları yere taşımaları gerekiyor. Vatandaşlarımızın demokratik haklarını kullanabilmeleri için adres güncellemelerini yapmaya davet ediyorum.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir