EYT düzenlemesi ne zaman Meclis’e gelecek? Bakan Bilgin açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Beştepe’de düzenlediği basın toplantısında, EYT konusunda yapılan çalışmayı açıkladı.

Düzenlemeyle yaklaşık 2 milyon 250 bin kişinin daha emekli olma hakkına kavuştuğunu belirten Erdoğan, emeklilik hakkının kullanılması konusunda rastgele bir yaş hududunun uygulanmayacağını belirtti.

Erdoğan, “Yaş kuralı olmadan emekliliğe imkan sağlayan düzenlemeyi eski sistemdeki SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ayrımı olmaksızın mevcut yapıdaki herkes için geçerli kılıyoruz. Taşerondan takıma alınanlardan çabucak emekli olmayı tercih etmeyecekler için başka bir geçiş düzenlemesi hazırlıyoruz. Emekli olduktan sonra toplumsal güvenlik takviye primi ödeyerek çalışmaya devam edecek vatandaşlarımız için toplumsal sigorta prim teşviki getiriyoruz. Emelimiz emeklilik sonrası çalışan vatandaşlarımızın bunu kayıtlı olarak sürdürmelerini sağlamaktır” dedi.

NE VAKİT MECLİS’E GELECEK?

Erdoğan’ın bu açıklamasının akabinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katıldığı canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Düzenlemenin Meclis’e geleceği tarihle ilgili Alım, “Süreç basamak evre ilerleyecek. Ocak ayı içinde Meclis’e ileteceğiz. Meclis kararını verecek” tabirlerini kullandı.

EYT’lilerin yaş ortalamasıyla ilgili de Alım, “EYT’lilerin yaş ortalaması neredeyse 50. Bunların içinde çabucak emekli olacakların yüklü ortalaması 50 yaşın üzerinde. Hasebiyle Türkiye’nin bunu yapması gerçek bir zaman” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir