İstanbul’da doğalgaz fiyatlarına indirim

İstanbul’da doğalgaz fiyatlarında 1 Ocak’tan itibaren yüzde 12 indirim yapılacak.

Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye nazaran, İstanbul’da bulunan 5,5 milyon doğalgaz konut abonesinin faturasında indirim olacak.

Bu kapsamda, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu kararıyla, İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (İGDAŞ) sistem kullanım bedellerinde 1 Ocak prestijiyle indirime gidilecek. Bu indirim, en son faturaya yüzde 12,13 oranında yansıyacak.

Söz konusu indirimle birlikte aylık doğalgaz faturası 1000 lira olan bir abonenin, yeni faturası 879 lira olacak.

EPDK: TOPTAN SATIŞ FİYATINA MÜDAHALE EDEMEYİZ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ise doğalgaz toptan satış fiyatlarının taraflar ortasında serbestçe oluştuğunu ve bu fiyata kurumun rastgele bir müdahalesinin kelam konusu olmadığını bildirdi.

EPDK’den yapılan açıklamada, doğalgaz perakende satış fiyatının, “sistem kullanım bedeli” ve “birim gaz alım fiyatı” bileşenlerinden oluştuğu söz edildi.

Birim gaz alım fiyatının toptan satış şirketlerinin dağıtım şirketlerine uyguladıkları toptan satış fiyatı olduğunun belirtildiği açıklamada, kanun gereği taraflar ortasında serbestçe oluşan bu fiyata kurumun rastgele bir müdahalede bulunamayacağının altı çizildi.

‘Sistem kullanım bedeli’ olarak tanımlanan dağıtım bedelinin ise belirlenmiş faaliyet alanlarında kent içi doğalgaz dağıtım faaliyeti yürüten doğalgaz dağıtım şirketlerinin şebeke yatırım ve işletmesi kapsamında sundukları dağıtım hizmeti karşılığında aldıkları bedel olduğu ve EPDK tarafından belirlendiği kaydedildi.

‘HER DAĞITIM BÖLGESİNİN BEDELİ BİRBİRİNDEN FARKLI’

Sistem kullanım bedellerinin “Doğal Gaz Dağıtım Şirketleri için Tarife Hesaplama Yordam ve Esasları” kapsamında gerekli tahliller yapılarak hesaplandığına işaret edilen açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

“İlgili dağıtım şirketinin gerçekleşen ve gerçekleştireceği yatırımları, şebeke genişlemeleri, şebeke işletmeciliğine ait maliyetleri, dağıtacağı güç ölçüsü – yani bölge içi gaz tüketimi – üzere ögeler her dağıtım bölgesinde farklılık göstermektedir. Bu sebeple her dağıtım bölgesinin bedeli birbirinden farklı olabilmektedir.

Dağıtım şirketler tarafından sunulan bilgiler ışığında ülke genelinde farklı bölgelerde hizmet sunan her bir dağıtım şirketi için 5 yıllık tarife uygulama devri bazında sistem kullanım bedeli belirlenmekte ve bu bedeller Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmektedir.

2022-2026 uygulama devri için de Kurumumuz tarafından tarifesi belirlenmesi gereken 71 vilayette faaliyette bulunan 64 farklı dağıtım şirketinin sistem kullanım bedelleri belirlenmiş olup bu bedeller ilgili dağıtım şirketlerinin resmi internet sayfalarından abonelerine duyurulmaktadır”

BAKAN DÖNMEZ YENİ YILDA ARTIRIM YOK DEMİŞTİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ‘Elektrik ve doğalgazda yeni yılda artırım olacak mı?’ sorusuna “Şu anda çalışıyorlar, birinci değerlendirmelere nazaran yılbaşında rastgele bir artırım kelam konusu değil. Kısa müddet içerisinde takvimi açıklayacağız inşallah. Elektrikte de şu anda artırım öngörmüyoruz” cevabını vermişti.

2022’DE KOUTTA DĞALGAZ YÜZDE 164 ZAMLANMIŞTI

Doğalgaza 2022 yılında tüm abone cinslerinde toplam dört kere artırım yapılmıştı. 1 Ocak 2022 tarihinde doğalgaz konut tarifesi yüzde 25, doğalgaz sanayi tarifesi yüzde 50 oranında zamlandı. 1 Nisan 2022’de konut tarifesi yüzde 35, sanayi tarifesi ise tekrar yüzde 50 oranında zamlandı. 1 Haziran 2022’de konut tarifesine yüzde 30, sanayi tarifesine ise yüzde 10 oranında artırım yapıldı.

Son olarak 1 Eylül 2022 tarihinde konutlarda yüzde 20,4; saniyede ise yüzde 50,8 oranında artırım yapıldı. Doğalgaza yıl içinde yapılan dört artırımla konut tarifesi yüzde 164 oranında arttı. 2022 yılı içinde yapılan artırımlarla sanayi doğalgaz tarifesi ise yüzde 273 oranında artış gösterdi.

Elektrik üretim santrallerinin kullandığı doğalgaza yapılan yüzde 49,5 oranındaki artırımla 2022 yılında yapılan artırım yüzde 261’e çıkmış oldu.

ELEKTRİĞE 3 DEFA ARTIRIM YAPILDI

Elektrikte ise konut tarifesine yıl içinde üç kere; sanayi tarifesine ise dört kere artırım yapıldı. Konut tarifesine 1 Ocak 2022 tarihinde yapılan artırımla birlikte düşük kademe yüzde 52, yüksek kademe yüzde 100 oranında zamlanırken; sanayi tarifesine ise yüzde 100 oranında artırım yapıldı.

1 Nisan 2022 tarihinde sanayi tarifesine yüzde 20 oranında bir artırım daha yapıldı. 1 Haziran 2022 tarihinde konut tarifesine yüzde 15, sanayi tarifesine yüzde 25 oranında artırım yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir