Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan kişinin ahlaki meşruiyet sorunu var

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim sonrası birinci kere konuştu. Kılıçdaroğlu, “Şu an Türkiye’de ahlaki meşruiyet sorunu var’ dedi.

Karalama ve montaj görüntülere dair konuşan Kılıçdaroğlu, “Siyasetçi ahlaklı olmak zorundadır. Siyasetçi elbette belirli hususları abartabilir, bunda hiçbir mahsur yoktur. Abartırsınız, eksecere edersiniz lakin palavra söylemezsiniz, iftira atmazsınız karalama yapmazsanız” vurgusu yaptı.

Partisinin başında olup olmayacağına dair ise Kılıçdaroğlu, “Ona parti karar verir tabi doğal olarak” diye konuştu.

Sözcü’den Hürmet Öztürk’e konuşan Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

‘SİYASETÇİ AHLAKLI OLMAK ZORUNDADIR’

Söyleyeceklerim şu: Bir seçim süreci yaşadık. Hayatım boyunca birinci kere bu kadar palavra üzerine inşa edilen, karalama üzerine inşa edilen bir seçim süreci yaşadık. Münasebetiyle bu karalama üzerine, palavra üzerine, montaj görüntüler üzerine seçim stratejisini oturtan bir kişi şu an cumhurbaşkanı oldu. Hasebiyle burada bir ahlaki meşruiyet sorunu var. İki siyasal meşruiyet sorunu var. Siyasetçi ahlaklı olmak zorundadır. Siyasetçi elbette belirli hususları abartabilir, bunda hiçbir mahsur yoktur. Abartırsınız, eksecere edersiniz ancak palavra söylemezsiniz, iftira atmazsınız karalama yapmazsanız. Şayet palavra söylüyorsanız, iftira atıyorsanız ve bunu da çıkıp kendiniz itiraf ediyorsanız o vakit siz cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturamazsanız. Zira sizin ahlaki meşruiyetiniz tartışılır. Şu an Türkiye’de ahlaki meşruiyet sorunu var.

‘KOLTUĞA OTURAN KİŞİNİN AHLAKI HER VAKİT SORGULANIR’

Biz isteriz ahlaktan, faziletten dem vuran birisinin cumhurbaşkanlığı koltuğunda otursun. Rakip evet, herkes bir öteki partiden siyasi rakibidir. Biz bunu da anlayışla karşılarız. Fakat palavra üzerine, iftira üzerine, karalama üzerine, montajlar yaparak, palavra yanlış montajları da itiraf ettikten sonra hala kalkıp bunu sürdürmek, ahlak sorunu gündeme getirir. Siyasetçi her şeyden evvel ahlaklı olmak zorundadır, faziletli olmak zorundadır. Türkiye’nin bu türlü bir sorunu var. Türkiye’nin ahlaki meşruiyet sorunu var. Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan kişinin ahlaki meşruiyet sorunu var. Hasebiyle ahlaki olmayan, ahlakı savunmayan bir kişinin palavra üzerine, iftira üzerine kalkıp da muhakkak bir koltuğa oturan kişinin ahlakı her vakit sorgulanır. Diğer ne söyleyeyim.

‘SEÇİM SÜRECİNİ KONUŞACAĞIZ’

CHP Parti Meclisi üyeleri her seçimden sonra olduğu üzere, bu seçim sonrası da doğal olarak kendileri istifa dilekçelerini verdiler. Daha evvelki seçimlerde de veriyorlardı. Bu partimizde geleneksel bir durum. Parti Meclimiz de bugün (Cumartesi) toplanacak. Doğal olarak seçim sürecini konuşacağız. MYK da arkadaşlar görüşlerini tabir ettiler. Partimizin seçim süreci, yapılan harcamalar ve öteki bahislerle ilgili Merkez İdare Şurası’ndaki arkadaşlara bilgi verildi. Her husus bütün detaylarıyla ele alındı, konuşuldu. Onların soruları, görüşleri alındı. Artılarımız eksilerimiz değerlendirildi. Şimdi bunu Parti Meclisi’ne bir rapor olarak sunacağız. Doğal olarak Parti Meclisi ile de görüşeceğiz. Biz, 100 yıllık bir partiyiz. Münasebetiyle bu türlü her şeyi inceden inceye araştıran, sorgulayan, eksiğimiz nerede, yanlışımız varsa kusurumuz nerede, bütün bunları bir biçimde masaya yatıran, gelenekleri, örfü, adeti olan bir partiyiz. O çerçeve içinde kıymetlendirme yapılacak.

‘ONLAR AŞİKÂR ARALIKLARLA ANKARA’YA GELİRLER’

Hakkındaki tenkitler nedeniyle partinin başında kalıp kalmayacağı sorusuna Kılıçdaroğlu “Ona parti karar verir tabi doğal olarak. Partinin kendi gelenekleri vardır. O gelenekler içerisinde hareket edilir” karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu ile görüşmeleriyle ilgili soruyu da şöyle cevaplandırdı:

Canan Hanım, İstanbul’daki gelişmeleri aktarmak için ayda bir gelirdi. Ekrem İmamoğlu da büyükşehir belediye liderimiz. O da geliyordu. Dolaysıyla o çerçevede vakit zaman Mansur Yavaş Bey’le de bir ortaya geliriz. Artılar, eksiler sorun varsa nasıl çözeriz konuşuyoruz. Bunlar inanılmaz olay değil bildiğimiz rutin, sıradan olan gelişmeler bu olağan. Oturup, konuştuk. Ben İstanbul’a gittiğimde orada da bir arada oluruz. Onlar muhakkak aralıklarla Ankara’ya gelirler, Ankara’da birlikte oluruz. Karşılaştıkları meseleler varsa onları anlatırlar. Bu halde yolumuza devam ediyoruz.

‘OLAĞAN KURULTAYIMIZI MADDELERE NAZARAN YAPACAĞIZ’

Partisinin olağan kurultayını seçim nedeniyle ertelediklerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, bundan sonraki süreci ise şöyle anlattı:

Olağan kurultayımızı maddelere nazaran yapacağız. Ona da Parti Meclisimiz karar verecek. Bunun için hukukçu arkadaşlarımız bir tarihlendirme yapıyor. O tarihlendirme içerisinde aşikâr basamaklarda ilçe, vilayet kongreleri, sonra kurultay yapılacak. Belirli bir süreç var ve o süreç içerisinde bunları tamamlayacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir