TBMM Başkanı Kurtulmuş’tan Can Atalay açıklaması

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, TRT Haber canlı yayınında gündeme ait soruları yanıtladı.

Türkiye Personel Partisi’nden (TİP) Hatay Milletvekili seçilen tutuklu Can Atalay ile ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Numan Kurtulmuş asıl sorumlu sensin. Atalay’ı oradan çıkaracaksın ve gelecek, yeminini edecek.” kelamlarının hatırlatılması üzerine Kurtulmuş, “Numan Kurtulmuş’un tutuklu bulunan bir kişi hakkında fikir beyan etme hakkı olabilir fakat oradan onu çıkarıp getirmek üzere bir sorumluluğu da yoktur, bu türlü bir gücü de yoktur.” dedi.

Kurtulmuş, Atalay’ın salıverilmesi ya da tutukluluk halinin ortadan kaldırılmasının, TBMM’nin vereceği bir karar olmadığına işaret etti.

“BEN ONU ORADAN NASIL ÇIKARACAĞIM?”

“Ben onu oradan nasıl çıkaracağım? TBMM Başkanı bir yazı mı yazacak, bir karar mı verecek mahkeme ismine? Burada kararın verilmesi mahkemenin sorumluluğundadır. Burada siyasetçiler olarak söyleyeceğimiz şey şudur; bir an önce mahkemelerin kararını vermesi.” diye konuşan Kurtulmuş, yargının gecikmiş olmasının adaleti ortadan kaldıracak bir konu olduğunu lisana getirdi.

Kurtulmuş şöyle devam etti:

“Can Atalay konusunda karar verecek olan Yargıtayın ilgili ceza dairesidir. Siyaseti de TBMM’yi de rahatlatacak olan, tutukluluk haliyle ilgili kararın mahkeme tarafından verilmesidir.”

TBMM TUTUMUNU ORTAYA KOYDU

TBMM’nin Atalay ile ilgili tavrını ortaya koyduğunu; yemin sırasında isminin ilan edildiğini, özlük haklarının, maaşının ve 3 danışmanının verilmesiyle ilgili süreçlerin başlatıldığını anlatan Kurtulmuş, ayrıyeten Atalay’ın İnsan Haklarını İnceleme Komitesi üyeliğine seçildiğinin altını çizdİ.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir