TOBB Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası toplandı

ANKARA (İGFA) – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Sektörel İktisat Şurası Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ilgili bakanlık temsilcileri ile bölüm meclisi başkanlarının katılımıyla TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun mesken sahipliğinde toplandı.​

Şuranın açılışında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, gerçek dal firmalarının krediye erişimde büyük bir zorluk yaşadıklarını belirterek, “Büyümenin rahmeti, her bölüme yansısın istiyorsak, KOBİ’lerimize takviye vermeli, uygun finansman imkanlarına ulaşmalarını sağlamalıyız.” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Şura’nın kamu ile özel kesimi bir ortaya getiren, badirelerin ve tekliflerin direkt icra makamına iletebildiği çok değerli bir platform olduğunu söyledi.

Önceki şuralarda lisana getirdikleri pek çok problemin, geçmişte tahlile kavuşmuş olmasının çok pahalı, çok kıymetli ve memnuniyet verici olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, “Şimdi gündeme getireceğimiz hususlara da, geçmişte olduğu üzere, tahlil getireceğinize inanıyoruz. Aslında bizler için en değerlisi, bugünkü üzere, devletimizi yanımızda görmek. İktisatta elbette birtakım kahırlar yaşıyoruz. Ancak enseyi karartmıyor, uğraştan vazgeçmiyoruz.” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, iktisat idaresinde deneyimli isimlerin iş başında olmasının kendilerine moral verdiğini, daima birlikte ekonomiyi daha sağlam temellere kavuşturacaklarına inandıklarını söz etti.

Bugün açıklanan büyüme verisinin de geleceğe dönük umutları artırdığını lisana getiren Hisarcıkıoğlu, “Küresel ekonomilerdeki sakinliğe ve asrın sarsıntı felaketine karşın, Türkiye iktisadı güçlü seyreden iç tüketimi sayesinde yılın son çeyreğinde de büyümesini sürdürmüş ve 2023 yılını yüzde 4,5 büyüme ile tamamlamıştır.” sözünü kullandı.

“VERGİ SİSTEMİNİ YENİ BAŞTAN TASARLAMALIYIZ”

Hisarcıklıoğlu, kesim meclisleri liderlerinin en çok talep edilen mevzuları topladıklarını ve tahlil teklifleri hazırladıklarını belirterek, kelam konusu teklifleri şöyle sıraladı:

“Reel bölüm firmalarımız krediye erişimde büyük bir zorluk yaşıyor. Büyümenin rahmeti, her kısma yansısın istiyorsak, Kobilerimize takviye vermeli, uygun finansman imkanlarına ulaşmalarını sağlamalıyız. İkincisi, her geçen sene daha da karmaşık hale gelen, yatırım ve üretim yapmayı zorlaştıran vergi sistemini yeni baştan tasarlamalıyız. Üçüncüsü, OECD endeksinde, İskandinav ülkeleri dahil en katı işgücü piyasası bizde. Bundan da herkes mustarip. Patronlarımız daha fazla istihdam sağlayabilecek. Mevzuatımız adeta bunu caydırır bir halde. Vatandaşlarımızın da daha fazla iş imkanına ulaşmalarına, daha çok kazanmalarına pürüz çıkarıyor. İstihdamı cezalandıran değil, ödüllendiren bir yaklaşımla çalışma hayatına bakılmalı. Dördüncü olarak, yatırım müsaade süreçleri çok karmaşık. Üstelik yatırım sürecinde başına ne gelecek, hangi mevzuat değişiklikleriyle, hangi farklı bürokratik yaklaşımlarla karşılaşacak, yatırımcılarımız bunları bilmiyor, öngöremiyor. Bu da yatımların istediğimiz süratte artmasını engelliyor. Bu nedenle, yatırım müsaadeleri ve devlet teşviklerinin tek noktadan takibi ve uyumunu sağlanmalı. Beşincisi de yatırımların önünü açabilmek üzere yatırım yeri sıkıntısını çözmeliyiz.”

“İÇ ANADOLU-DOĞU AKDENİZ JENERASYONUNDA YENİ BİR SANAYİ HAVZASI PLANLANMALI”

Sanayi yatırımlarının ülkenin yüzölçümü içindeki hisselerine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Almanya’da yüzde 4, İtalya’da yüzde 2,8, OECD ortalaması bile yüzde 2,4. Bizde ise yalnızca binde 3. Endüstrimiz, global rekabette ayakta kalabilmek için, dünyadaki rakiplerinin onda biri kadar bir alanda faaliyet gösteriyor. Sanayi topraklarının artırılasına ait bir master plan hazırlanmalı ve arsa alımıyla bina inşaatına ait finansman tahlilleri geliştirilmeli. Böylelikle sanayicimiz kısıtlı sermayesini daha verimli alanlarda yatırım yaparak kıymetlendirmeli. Tekrar bu kapsamda İç Anadolu-Doğu Akdeniz jenerasyonunda yeni bir sanayi havzası planlanmalı.”

“BAKANLARIMIZIN İCRACI VE REFORMCU İŞ YAPMA ÜSLUBUNA GÜVENİYORUZ”

Hisarcıklıoğlu, geçen yıl “asrın felaketi” olarak kabul edilen çok büyük bir zelzele yaşandığını anımsatarak, “Yeni sanayi havzasıyla, bir taraftan Marmara’daki riski azaltabilir, tıpkı vakitte da yüksek teknolojili ve daha büyük katma pahalı yatırımlar için Marmara’da alan açabiliriz.” diye konuştu.

İş dünyası olarak her şeyden evvel öngörülebilirlik istediklerinin, geleceğe dair yol haritası beklediklerinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, kelamlarını şöyle tamamladı:

“İş planları yapmak ve itimat içinde ilerlemek üzere, Cumhurbaşkanı Yardımcı’mız Sayın Cevdet Yılmaz’ın liderliğinde hazırlanan Orta Vadeli Program’ın da çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Sağ olsun kendisi de istişareye ve ortak akla her vakit değer veren biri olarak, bu bahis da dahil, her vakit bizlerle bir ortaya geldi, görüş ve tekliflerimizi aldı.

Biz; koşmaya, çalışmaya, üretmeye hazırız. Allah’ın müsaadesiyle tüm kasvetleri aşacak, yola devam edeceğiz. Ülkemizi daha güçlü, daha güçlü, daha müreffeh yapmak için üretmeyi, emek vermeyi sürdüreceğiz.”

“SEKTÖR TEMSİLCİLERİNİN LİSANA GETİRECEĞİ KONULAR SON DERECE ÖNEMLİ”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da Şura’nın açılışında yaptığı konuşmada, ilgili bakanlıkların ve özel bölüm temsilcilerinin bulunduğu Yatırım Ortamını Uygunlaştırma Uyum Konseyinde (YOİKK) 57 unsurluk bir hareket planı hazırladıklarını ve yarın deklare etmeyi planladıklarını bildirdi.

TOBB çatısı altında iş dünyasının nabzını tuttukları tüm buluşmaları, ekonomik yapıyı paydaşlarla birlikte güçlendirmek için bir fırsat olarak gördüklerini belirten Yılmaz, TOBB’u Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 21 yıldır benimsediği perspektif doğrultusunda, iktisat ve ticarete ait ıslahatların mutfağı olarak gördüklerini tabir etti.

Yılmaz, 2024-2026 devrini kapsayan Orta Vadeli Program (OVP) ile 2024-2028 periyodunu kapsayan 12’nci Kalkınma Planı başta olmak üzere yol haritalarını iş dünyasının temsilcileriyle fikir birliği içinde hazırlayıp hayata geçirdiklerini bildirdi.

Yapısal ıslahat gündemlerini de iş dünyası temsilcilerinden gelen geri dönüş ve beklentiler istikametinde şekillendirdiklerini anlatan Yılmaz, Türkiye’nin dört bir köşesinde üretimi, istihdamı, yatırımı, ihracatı üstlenen dal temsilcilerinin lisana getireceği konuların kendileri için son derece değerli ve değerli olduğunu lisana getirdi.

Yılmaz, her vakit kesim temsilcilerinin yanlarında olduklarını belirterek, “Ülkemizin iktisat ve finans alanındaki kazanımlarını arttırmaya ve Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla geleceğe inançla bakmaya kararlıyız. Yüzyıllık bir Cumhuriyet birikimiyle, ülkemizi çok daha ileri noktalara kamusuyla, özeliyle daima birlikte taşıyacağız.” dedi.

“SEKTÖRLERİN ÖNÜNÜ DAHA NET GÖREBİLECEĞİ SİYASETLERİ HAYATA GEÇİRİYORUZ”

Kovid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna savaşının devam eden tesirleriyle global büyümedeki zayıf seyrin sürdüğünü belirten Yılmaz, jeopolitik risklerin, fiyatların oynaklığını ve riskleri arttırdığını söyledi

Geçtiğimiz ay yayınlanan Dünya Bankası Global Ekonomik Beklentiler Raporu’nda global büyüme beklentisinin 2024 yılı için değiştirilmeyerek yüzde 2,4, 2025 için 0,3 puan düşürülerek yüzde 2,7 olarak açıklandığına vurgu yapan Yılmaz, “Böyle bir global iklimde geçtiğimiz yıldan bu yana ekonomimizde meçhullüğü azaltıcı, tüm dalların önünü daha net görebileceği siyasetleri hayata geçiriyoruz. Enflasyonla uğraş, mali disiplinin sağlanması, büyümenin dengelenmesi, cari açığın azaltılması ve rezervlerimizin güçlendirilmesi için çalışıyoruz” dedi.

Ekonomide birçok datanın ulusal gelire oranla tabir edildiğini lisana getiren Yılmaz, “Milli gelirimiz ortaya çıktığına nazaran artık kimi bilgilerimizi ona nazaran revize etmiş durumdayız. Birinci yaptığımız hesaplamalara nazaran, son çıkan sayı üzerinden konuşursak 1,1 trilyon doları aşan bir ulusal gelirimiz var. Tarihimizde birinci kere 1 trilyon dolar düzeyini geçtik ve 1,1 trilyon dolar düzeyini de aşmış olduk. Böylelikle nominal olarak dünyada 17’nci büyük iktisat pozisyonumuzu pekiştirmiş olduk. Ayrıyeten satın alma gücünde 11’inci pozisyonumuz alışılmış devam ediyor. Oransal baktığımızda cari açık bizim için kritik bir hadise. Geçen yılın ortalarında 60 milyar dolarlara kadar çıkmıştı cari açığımız. Yıl sonunda 45 milyar dolar düzeylerine kadar geriledi. Cari açığın ulusal gelire oranının yüzde 4 oranında düştüğünü görüyoruz. Bu tam olarak Orta Vadeli Program’da da yaptığımız varsayımdı. Bu varsayımın tuttuğunu görüyoruz.” diye konuştu.

Şura, açılış konuşmalarından sonra basına kapalı devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir