Yılbaşı akşamı evde iki tek atmanın bilançosu: Gel de içme!

Alkollü içecek ve sigaradan alınan yüksek vergi, 2002 yılından beri AKP iktidarının bütçeyi ayakta tutmak için kullandığı en tesirli kaynaklardan biri…

Alkollü içeceklere bu yıl son olarak geçen ekim ayında artırım geldi. 2021 yılının son artırımı ise kasım ayında yapılmıştı.

LÜKSÜN DE LÜKSÜ

Yeni yıla günler kala 2021-2022 ortasındaki alkollü içecek fiyatlarını karşılaştırdık; hayat pahalılığı ve enflasyonla boğuşan Türkiye’de bir duble içki içmenin lüksün de lüksü olduğu ortaya çıktı.

Geçen yıl 92 TL olan, halk ortasında ‘küçük’ diye tabir edilen 35’lik rakının şimdiki fiyatı yüzde 106 artışla 190 lira oldu. Eskilerin yılbaşı gecesi öncesi “Bir büyük sallarız” dediği 70’lik rakının fiyatı 175 liradan 359 liraya çıktı.

Yılbaşını fırsat bilip “Rakı her vakit içilir, biraz kesenin ağzını açalım” diyenler iki defa düşünün… Çünkü viski fiyatları da Roma mızrağı gibi!

Kimine nazaran orta halli, kimine nazaran berbatın uygunu bir “Scotch” geçen yıl 249 liradan satılırken, bu yılki fiyatı 429 lira…

Mevzubahis 70’lik viskinin Almanya fiyatı ise 15 Euro… Almanya’da 1.5 saat çalışarak bir şişe viski alınırken, Türkiye’de bir taban ücretlinin tıpkı viskinin tadına bakması için 17 saat çalışması gerekiyor.

“Ağrısız başım, dertsiz aşım” diyenlerin tercihi olan bira da eskisi üzere makul değil…

Geçen sene 14 lira 75 kuruş olan bir kutu biranın fiyatı 28 liraya çıktı. Geçen sene 95 liradan satılan ekstra karışık kuruyemişin kilosunun 155 liraya yükseldiğini de hatırlatalım.

Yemek sonrası kahvenin yanında yuvarlanacak nane likörünün (35’lik) fiyatı bile 189 lira oldu.

2024 YILINDA ETİKETLER DÖRT HANELİ OLABİLİR

Bu yıl Ocak ayının birinci haftası üretici enflasyonu sayılarının açıklanmasının akabinde AKP iktidarı, sigara ve alkol kümesinden alınan özel tüketim vergisine (ÖTV) yüzde 47.4 oranında artırım yapmıştı.

2023 yılının Ocak ve Temmuz aylarında da yapılacak ‘otomatik’ artırımlar sonrası 2024 yılına girerken alkollü içecek fiyatlarının dört haneye çıkması çok da sürpriz olmasa gerek…

*İlgili yasa gereği alkollü içecek üreticilerinin ve markalarının ismi verilememektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir